Co nowego w projekcie XenServer?

Nieco ponad miesiąc temu Citrix wypuścił nowe wydanie oprogramowania do wirtualizacji – XenServer 7.3. Nowe wydanie wiąże się z dużymi zmianami w bezpłatnej wersji. Konkretnie: sporo funkcjonalności zostało przesuniętych z wersji Free do wersji Standard (płatnej). Po szczegóły odsyłam do wcześniej podlinkowanego newsa oraz tabelki porównującej funkcjonalności między wersjami.

Takie działanie rodzi obawy, że wersja Free z każdym kolejnym wydaniem może być coraz bardziej okrojona i będzie krokiem w tył w porównaniu do wypuszczenia XenServer 6.2 – pierwszego wydania w całości open source – w połowie 2013 roku. Z drugiej strony, nadal Citrix oferuje na tyle dużo możliwości nawet w bezpłatnej wersji, że z powodzeniem będzie nadawać się ona do małych wdrożeń i domowych laboratoriów.

Złośliwi wskazują, iż wcale nie jest zaskakujące, że na czystym open source jednak ciężko się zarabia. Sam Citrix próbuje złapać (przez brak współpracy różnych wersji i brak kompatybilności wstecznej w niektórych miejscach) użytkowników na instalację najnowszego XenServera przekonując, że wersja 7.2 już nie dostaje aktualizacji bezpieczeństwa, co nie do końca jest prawdą – wersja bezpłatna ostatnie aktualizacje może dostać jeszcze w marcu 2018. Ciekawą alternatywą – nadal open source – jest wydanie 7.1, które (również) wydane w 2017 roku ma być wspierane nawet do 10 lat.

Na pocieszenie, poza końcem wsparcia dla XenServer 7.2, nie ma powodów do aktualizacji bezpłatnej wersji:

New in XenServer 7.3 Standard Edition:
* n/a

New features only in Enterprise Edition:
* Efficient multicast support via IGMP snooping
* Support for NVIDIA Pascal graphics cards
* Nested virtualization for Bromium Secure Platform
* Changed Block Tracking to enable efficient backups

Sądzę, że jest to niewygodna informacja dla producenta, więc postanowił ją w ciągu ostatniego tygodnia ukryć za ekranem logowania. Poniżej zrzut ekranu, jak wygląda podlinkowana strona teraz (17.01.2018):
Strona z 2018-01-17i jak wyglądała wcześniej (stary wygląd dzięki pomocy Google):Kopia Google tej samej strony

Nie wszystkim jednak z okolic XenServera spodobała się zmiana modelu biznesowego Citrixa – developerzy znani np. z Xen Orchestra zaczęli prace nad forkiem XenServera – XCP-ng. Twórcy projektu już na głównej stronie przyznają, iż rozpoczęli go z powodu okrojenia XenServera 7.3 i czują się logicznym następcą wersji 7.2. Pozostaje trzymać kciuki za ten projekt i zobaczymy, co przyniesie nam przyszłość.

 

PS Spodziewałem się, że głównym powodem braku bloga jest brak platformy, na której spisywałbym swoje myśli. Okazuje się, że problemem jest również tworzenie nowych wpisów, na co znajduję czas i ochotę raz na miesiąc. Za to tematy wymyślam na razie na bieżąco zamiast brać z listy tematów do opisania. Potwierdza to tylko, że dobrze zrobiłem nie chwaląc się światu, iż posiadłem taką platformę, a raczej wolałem zaczekać do wypełnienia jej treścią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *