Prosty lab do testowania netboota na Linuksie

Zapewne każdemu z Was zdarzyło się zetknąć z systemami uruchamianymi z innego nośnika niż dysk twardy komputera. Prawdopodobnie większości z Was zdarzyło się uruchomić komputer z płyty CD/DVD lub pendrive. W tym wpisie jednak chciałbym poświęcić uwagę systemom uruchamianym z sieci lokalnej, bo to one z punktu widzenia administracji średnią i większą siecią komputerową mają… Read More »

Co nowego w projekcie XenServer?

Nieco ponad miesiąc temu Citrix wypuścił nowe wydanie oprogramowania do wirtualizacji - XenServer 7.3. Nowe wydanie wiąże się z dużymi zmianami w bezpłatnej wersji. Konkretnie: sporo funkcjonalności zostało przesuniętych z wersji Free do wersji Standard (płatnej). Po szczegóły odsyłam do wcześniej podlinkowanego newsa oraz tabelki porównującej funkcjonalności między wersjami. Takie działanie rodzi obawy, że wersja Free z każdym kolejnym… Read More »

Którą dystrybucję Linuksa wybrać?

Jeśli zadajesz to pytanie i oczekujesz na nie odpowiedzi od losowej osoby z internetu, z dużym prawdopodobieństwem jesteś nowicjuszem. W takim wypadku wybierz Ubuntu - głównie dlatego, że wszystko działa out-of-box, nie dostarcza większych problemów przy używaniu, ma dużo dostępnych paczek oraz jest bardzo popularne. A co, jeśli nie jestem nowicjuszem? Wtedy prawdopodobnie odpowiedzi będziesz… Read More »