MikroTik – nowe opcje i sposoby konfiguracji VLAN

Okazuje się, że RouterOS od wersji 6.41 (wydana 22.12.2017) wprowadził dużo zmian, m.in. w sposobie obsługi wirtualnych sieci LAN (VLAN) od strony użytkownika. Po pierwsze, wygląda na to, że normalny użytkownik nie będzie miał potrzeby zaglądać i grzebać w /interface ethernet switch - wszystko, co zostanie ustawione w menu "wyższego poziomu", jeśli będzie miało włączone hw=yes (domyślnie tak właśnie jest; hw… Read More »

Prosty lab do testowania netboota na Linuksie

Zapewne każdemu z Was zdarzyło się zetknąć z systemami uruchamianymi z innego nośnika niż dysk twardy komputera. Prawdopodobnie większości z Was zdarzyło się uruchomić komputer z płyty CD/DVD lub pendrive. W tym wpisie jednak chciałbym poświęcić uwagę systemom uruchamianym z sieci lokalnej, bo to one z punktu widzenia administracji średnią i większą siecią komputerową mają… Read More »

Co nowego w projekcie XenServer?

Nieco ponad miesiąc temu Citrix wypuścił nowe wydanie oprogramowania do wirtualizacji - XenServer 7.3. Nowe wydanie wiąże się z dużymi zmianami w bezpłatnej wersji. Konkretnie: sporo funkcjonalności zostało przesuniętych z wersji Free do wersji Standard (płatnej). Po szczegóły odsyłam do wcześniej podlinkowanego newsa oraz tabelki porównującej funkcjonalności między wersjami. Takie działanie rodzi obawy, że wersja Free z każdym kolejnym… Read More »

Którą dystrybucję Linuksa wybrać?

Jeśli zadajesz to pytanie i oczekujesz na nie odpowiedzi od losowej osoby z internetu, z dużym prawdopodobieństwem jesteś nowicjuszem. W takim wypadku wybierz Ubuntu - głównie dlatego, że wszystko działa out-of-box, nie dostarcza większych problemów przy używaniu, ma dużo dostępnych paczek oraz jest bardzo popularne. A co, jeśli nie jestem nowicjuszem? Wtedy prawdopodobnie odpowiedzi będziesz… Read More »

O stronie

Cześć, nazywam się Wojciech Dyżewski i witam Cię na swojej stronie. Od dawna myślałem o założeniu serwisu, w którym mógłbym opisywać różne przygody i działania tak, aby było to bardziej dostępne dla innych niż wpisy na Facebooku, jednak dopiero teraz mam więcej czasu na takie działania. Więc oto jest - moja (nowa) strona oparta na… Read More »